Z dniem 1 stycznia 2015 roku zaczęło obowiązywać szereg znowelizowanych przepisów dotyczących problematyki podatkowej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Kasy fiskalne
Od dnia 1 stycznia 2015 roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych,
które będzie obowiązywało do końca 2016 roku.
Najważniejszą zmianą w rozporządzeniu jest poszerzenie kręgu podatników, którzy muszą obligatoryjnie stosować kasę fiskalną.
Dotyczy to między innymi usług:
- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawniczych, doradztwa podatkowego
- związanych z wyżywieniem,
- fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych
Termin zainstalowania kasy fiskalnej 28 luty 2015 roku.
Deklaracje elektroniczne
Od nowego roku określone deklaracje mogą zostać złożone wyłącznie w formie elektronicznej (także deklaracje za 2014 rok).
Dotyczy to m.in. następujących dokumentów:
PIT 4R, PIT 11, PIT 8AR, PIT 8C, PIT R, PIT 40, IFT 1/R
Możliwość składania w formie papierowej powyższych formularzy została utrzymana jedynie dla Płatników,
którzy obowiązani są sporządzić dokumenty za dany rok podatkowy dla nie więcej niż pięciu podatników.
Mają oni jednak czas na złożenie odpowiednich formularzy do tylko końca stycznia.
Ceny transferowe
Od nowego roku wprowadzono przepis zgodnie z którym, podmiotem powiązanym w rozumieniu podatków dochodowych jest także spółka osobowa. Oznacza to że przy transakcjach, w których po jednej stronie występuje np osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą a po drugiej spółka jawna, której wspólnikiem jest ta osoba dla celów podatkowych transakcja traktowana jest jako dokonana między podmiotami powiązanymi. W praktyce oznacza to konieczność określania cen między podmiotami w sposób określony w przepisach podatkowych, a od określonego pułapu konieczność sporządzania tzw. dokumentacji cen transferowych.
Ulga prorodzinna (ulga na dzieci)
Zmianie uległy przepisy dotyczące tzw. ulgi prorodzinnej. Dotyczą one już rozliczeń podatkowych za 2014 rok. Zmiany dotyczą w szczególności podatników wychowujących troje i więcej dzieci i polegają na zwiększeniu o 20% kwoty ulgi przysługującej na trzecie i kolejne dziecko oraz przyznanie podatnikowi dodatkowego wsparcia finansowego w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.
Kwota zwrotu nie może jednak przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu.
Rejestracja VAT
Przy rejestracji na potrzeby podatku VAT wnioskodawca sam decyduje, czy Naczelnik Urzędu Skarbowego ma potwierdzić faktu jego zarejestrowania dla potrzeb podatku VAT (do tej pory było to obowiązkowe). W związku z powyższym w przypadku braku takiej woli wnioskodawca nie będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w kwocie 170 PLN.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu
Od dnia 1 stycznia 2015 r. nie trzeba już ponawiać co roku oświadczenia o tym, że przychody z najmu (dzierżawy, leasingu, itp.) rzeczy objętych wspólnością majątkową małżeńską (np. mieszkania, domu) mają być opodatkowane tylko u jednego z małżonków.
Złożone oświadczenie dotyczy każdego kolejnego roku podatkowego.
Ryczał za samochód dla pracowników
Znowelizowane przepisy umożliwiają opodatkowania ryczałtem kwotowym nieodpłatnego wykorzystywania przez pracownika samochodu firmowego do celów prywatnych (do tej pory istniała konieczność określania przychodu na zasadach ogólnych - „po cenach rynkowych”).
Kwota ryczałtu zależna jest od pojemności silnika i wynosi
250 zł miesięcznie do 1600 cm3
400 zł miesięcznie powyżej 1600 cm3
Fakultatywny sposób ustalania przychodu - zaliczki w kasie rejestrującej
Zmiana dotyczy możliwości zmiany momentu powstania przychodu z tytułu zaliczek rejestrowanych w kasie rejestrującej (otrzymanych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej).
Zasadniczo otrzymanie zaliczki nie rodzi obowiązku opodatkowania jej podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Od 1 stycznia 2015 roku podatnicy mogą wybrać jednak opodatkowanie zaliczek podatkiem PIT w momencie ich przyjęcia. Konieczne jest zawiadomienie Urzędu Skarbowego do 20 stycznia danego roku; bądź do 20dnia miesiąca następnego po miesiącu rozpoczęcia używania kasy).
Oświadczenie (wybór) dotyczy także lat następnych.
Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej, ani podatkowej.
Biuro nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych na stronie bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Biura