Poniżej przedstawiamy kilka wybranych zmian obowiązujących od dnia 1 kwietnia 2013 roku, które mogą mieć istotne znaczenie w prowadzonej działalności gospodarczej
Wydawanie broszur informacyjnych i reklamowych
Od 1 kwietnia uchylono przepis wyłączający z opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatne przekazywanie drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych. Co do zasady przekazanie takich materiałów od tej daty powinno być opodatkowane podatkiem VAT, z wyjątkiem sytuacji, gdy wydawany materiał będzie spełniał kryteria przewidziane dla prezentu o małej wartości.
Zmiany nie dotyczą zasad przekazywania próbek (pozostają bez zmian)
Zmiany dotyczące kas fiskalnych
a) opis sprzedawanych towarów i usług
Od 1 kwietnia wprowadzono nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych. Zgodnie z nowymi przepisami na paragonie musi znaleźć się nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację (do 31 marca wystarczyła nazwa towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy).
Na dostosowanie się do nowych obowiązków w zakresie nazewnictwa towarów i usług przewidziano 6 miesięcy – do 30 września 2013 roku. Od 1 października 2013 roku podatnicy będą zobowiązani w pełni realizować przewidziany w przepisie wymóg wskazywania nazwy, która pozwoli na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi
b) ewidencje zwrotów, reklamacji, oczywistych omyłek
Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi kas fiskalnych na sprzedających przy ich użyciu został nałożony obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji tj:
- Ewidencji zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży
- Ewidencji dotyczącej wystąpienia oczywistej omyłki w prowadzonej ewidencji sprzedaży(drukowanym paragonie)
c) NIP nabywcy (na żądanie)
Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi kas fiskalnych na żadanie nabywcy na paragonie powinien zostać zamieszczony NIP nabywcy. Wymóg ten jednak dotyczy kas fiskalnych, które posiadają taką funkcję. Kasy fiskalne, które nie posiadają takiej funkcji mogą być wykorzystywane do ich zużycia.
Nowa definicja działalności gospodarczej
Od 1 kwietnia 2013 r. zmieniła się definicja działalności gospodarczej na potrzeby ustawy o VAT. Zmiana ta ściślej odwzorowuje to pojęcie na gruncie dyrektywy 2006/12/WE oraz uwzględnia orzecznictwo TSUE. Zgodnie z nową definicją działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Doprecyzowanie definicji nieodpłatnego przekazania towarów
Od dnia 1 kwietnia 2013 r. został doprecyzowany warunek, kiedy nieodpłatną dostawę towarów uznaje się za dostawę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Znowelizowany przepis wskazuje, że chodzi o przypadki, gdy podatnikowi przysługiwało prawo (w całości lub w części) do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu przekazywanych nieodpłatnie towarów lub ich części składowych.
Doprecyzowanie definicji nieodpłatnego świadczenia usług
Od dnia 1 kwietnia 2013 r. za odpłatne świadczenie usług uznaje się użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów wskazanych w tym przepisie, jeżeli podatnikowi przysługiwało (w całości lub części) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, również przy imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Zmiana stawek VAT na niektóre towary i usługi
Od 1 kwietnia wzrasta stawka VAT m.in. na napoje, przy przygotowaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty (np. latte, cappuccino).