Od 1 stycznia 2014 roku zaczną obowiązywać przepisy zmieniające istotnie ustawę o podatku od towarów i usług. Zmianie ulegną dotychczasowe regulacje dotyczące tak fundamentalnych kwestii, jak:
m.in. momentu powstania obowiązku podatkowego, zasad odliczania VAT czy zasad wystawiania faktur.
Obowiązek podatkowy
W myśl nowych przepisów obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wykonania usługi, bądź wydania towarów.
Moment wystawienia faktury (poza kilkoma wyjątkami) nie będzie miał już żadnego znaczenia dla terminu powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku usług przyjmowanych częściowo, obowiązek podatkowy będzie powstawał co do zasady z chwilą wykonania części usługi,dla której to części określono zapłatę.
Zmieniają się też przepisy dotyczące tzw szczegółowego momentu powstawania obowiązku podatkowego
Nowe reguły dot. m.in. usług transportowych, budowlanych, najmu, stałej obsługi prawnej i biurowej.
Podstawa opodatkowania
Z dniem 1 stycznia uchylony zostanie przepis dotyczący obrotu, jako podstawy opodatkowania. W myśl nowych przepisów podstawą opodatkowania będzie
„wszystko, co stanowi zapłatę; którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej”.
Odliczenie VAT
Z dniem 1 stycznia 2014 r. wprowadza się nową zasadę ogólną odnosząca się do terminu odliczenia podatku naliczonego.
Prawo do odliczenia podatku będzie powstawało w tym samym okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy z tytułu danej czynności,
nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, bądź dokument celny.
Faktury VAT
Od dnia 1 stycznia 2014 r. terminy na wystawienie faktur zostaną co do zasady znacznie wydłużone (do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano czynność bądź przyjęto zaliczkę).
Jednocześnie nowe przepisy umożliwią wystawiania faktur przed wykonaniem czynności lub przed przyjęciem zaliczki (nie wcześniej jednakże niż 30.dni przed wykonaniem czynności, bądź przyjęciem zaliczki).
Osoba fizyczna niebędąca podatnikiem nabywająca towary lub usługi, będzie mogła żądać wystawienia fakturyw terminie 3 miesiący, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę
Odliczenie VAT od samochodów z tzw. "kratką"
Do czasu nowelizacji przepisów VAT ( tj. 31.03.2014 r.), uwzględniających decyzję derogacyjną Komisji Europejskiej, istnieje możliwość pełnego odliczania VAT od nabycia samochodów spełniających kryteria określone w ustawie o VAT.
Dodatkowo wymagane jest świadectwo homologacji samochodu jako innego niż osobowy i adnotacja w dowodzie rejestracyjnym. Przepisy w tym zakresie zostały zaostrzone w 2012 r., dlatego też nie wszystkie samochody z zamontowaną kratką spełnią obecne wymagania umożliwiające pełne odliczenie VAT.
Towary używane
Zwolnione z VAT będą tylko dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT, jeżeli z tytułu ich nabycia (importu, wytworzenia) nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego.
Zwrot VAT za materiały budowlane
Począwszy od 1 stycznia 2014 r. zwrot podatku VAT za materiały mieszkaniowe przysługiwać będzie wyłącznie w związku z budową własnego pierwszego domu.
Od tej daty nie obowiązują dotychczasowe zasady zwrotu podatku VAT osobom, które miały do niego prawo.
Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej, ani podatkowej.
Biuro nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych na stronie bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Biura