Z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się przepisy ustawy o VAT dotyczące odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdów samochodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane z powyższymi zmianami.
Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT
Prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych
(np rat leasingowych, paliwa,czy części samochodowych) będzie przysługiwało tylko w sytuacji, gdy pojazdy będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej.
W myśl nowych przepisów , za pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, uważa się pojazdy, których konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (pojazdy samochodowe, spełniające określone wymagania techniczne; pojazdy specjalne).
Ustawa nowelizująca wprowadziła również mozliwość pełnego odliczania VAT od pojazdów, niespełniających określonych wymagań technicznych (np. samochody osobowe) w przypadku ich wyłacznego używania w działalności gospodarczej. Pełne prawo do odliczenia jest uzależnione od prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, wprowadzenia zasad używania pojazdu oraz zawiadomienia Urzędu Skarbowego o takim wykorzystaniu pojazdu (VAT-26). Jakikolwiek użytek prywatny takiego pojazdu (nawet jednorazowy) wyklucza możliwość pełnego odliczania VAT.
Prawo do ograniczonego odliczenia podatku VAT
W stosunku do pojazdów samochodowych, które nie spełniają kryteriów wymienionych powyżej, przysługuje prawo do odliczenia 50 % podatku naliczonego (bez ograniczeń kwotowych) od wydatków związanych z używaniem takich samochodów,z wyjątkiem nabycia paliwa.
Od nabycia paliw do tego typu pojazdów samochodowych nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT do końca czerwca 2015 r
Sprzedaż samochodów używanych – brak zwolnienia
Od 1 kwietnia 2014 r uchylone zostały przepisy umożliwiające zastosowanie zwolnienia z opodatkowania VAT sprzedaży samochodów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości 60% (50%) VAT naliczonego, nie więcej niż 6000 PLN (5000 PLN).
W związku z powyższym sprzedaż taka musi być opodatkowana stawką 23%. Istnieje jednak możliwość korekty podatku naliczonego poprzez zwiększenie podatku do odliczenia, który przysługiwał w momencie nabycia, jednakże w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.
Rejestracja umowy leasingu w Urzędzie Skarbowym
W myśl przepisów przejściowych ustawy zmieniającej ustawę o VAT dla zachowania pełnego odliczenia VAT od wydatków z tytułu umów leasingu, konieczne jest zarejestrowanie umowy leasingu pojazdu samochodowego w urzędzie skarbowym,
w przypadku, gdy umowa leasingu została zawarta do 31 marca 2014 r. oraz na dzień 31 marca br. kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku VAT wykazana na fakturze.
Jak się wydaje celem ustawodawcy (wynikającym m.in. z uzasadnienia projektu ustawy) było zobowiązanie podatników do zarejestrowania w urzędach tylko takich umów leasingu, które dotyczą pojazdów samochodowych dających pełne prawo do odliczenia VAT na dzień 31 marca 2014r. a które nie spełniają wymogów, które umożliwiły by pełne odliczenie VAT od 1 kwietnia 2014 r. (np. tzw. "pojazdy z kratką")
Z uwagi jednak na nieprecyzyjne sformułowanie przepisu oraz na brak wykluczenia wprost w regulacji przepisów przejściowych umów leasingu pojazdów innych niż samochody osobowe, w odniesieniu do których pełne prawo do odliczenia VAT przysługuje ze względu na spełnienie warunków określonych w ustawie o VAT , w celu zabezpieczenia interesów oraz wykluczenia ewentualnego sporu na tle tego przepisu, zalecamy zarejestrowanie w Urzędzie Skarbowym również takich umów.
Rejestracja powinna nastąpić w terminie do 2 maja 2014 r.
Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej, ani podatkowej.
Biuro nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych na stronie bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Biura