22 lutego 2016 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu Pracy, dotyczące m.in. fundamentalnych zmian w zakresie umów zawieranych na czas określony
Zmiana przepisów znacznie ograniczy prawo pracodawców do zawierania umów o pracę na czas określony
Do najważniejszych zmian należą:
1. Ograniczenie w zatrudnianiu na podstawie umów na czas określony
Maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony będzie wynosił łącznie 33 miesiące. Ponadto pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na podstawie nie więcej, niż 3 takich umów.
Przekroczenie 33-miesięcznego okresu lub zawarcie czwartej umowy będzie równoznaczne z powstaniem stosunku pracy na czas nieokreślony.
Przepisy wprowadzają wyjątek – powyższej zasady nie stosuje się bowiem m.in., jeśli pracodawca w umowie zawartej na czas określony wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, a zawarcie takiej umowy służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy. W przypadku zawarcia takiej umowy pracodawca zobowiązany jest zawiadomić okręgowego inspektora pracy ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy.
2. Wypowiedzenie umowy na czas określony
Przepisy w nowym kształcie zrównają długości okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony z umowami na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia zostanie więc uzależniony od stażu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
3. Umowa o pracę na okres próbny
Kodeks będzie dopuszczał zawarcie kolejnej umowy na okres próbny, przy spełnieniu następujących warunków:
- gdy pracownik będzie wykonywał inny rodzaj pracy;
- gdy pracownik będzie wykonywał ten sam rodzaj pracy, jednak po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.
4. Likwidacja umów na czas wykonywania określonej pracy
Ustawodawca zdecydował o wykreśleniu tego typu umowy z nowelizowanego kodeksu. Dopuszczalne będzie zatrudnienie wyłącznie na okres próbny, czas określony i nieokreślony.
5. Przepisy przejściowe
Ustawa zawiera szczegółowe przepisy przejściowe regulujące sytuację stosunków pracy zawartych na podstawie umów o pracę na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy, które będą obowiązywać w dniu jej wejścia w życie.
Do umów na czas wykonywania określonej pracy będą nadal stosowane przepisy dotychczasowe.
Z kolei do większości umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia noweli w życie będą miały zastosowanie nowe przepisy (z pewnymi jednak wyjątkami). Jednocześnie, co do zasady, okres zatrudnienia determinujący okres wypowiedzenia i maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony liczony będzie od dnia wejścia w życie zmian. Podobnie, umowa o pracę na czas określony trwająca w chwili wejścia w życie zmian będzie uważana za pierwszą (w niektórych wypadkach drugą) umowę o pracę na czas określony w rozumieniu nowych przepisów.
Jeśli są Państwo zainteresowani szerszą informacją w tym zakresie – pozostajemy do dyspozycji
Niniejsze informacje nie stanowią porady prawnej, ani podatkowej.
Biuro nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych na stronie bez wcześniejszego zasięgnięcia opinii Biura